Tesla wprowadziła 25 października Solarglass, trzecią wersję dachówek Solar Roof, które według firmy są teraz tańsze i piękniejsze niż dach z dachówki betonowej z panelami słonecznymi.Wersja 3 nowo przemianowanego dachu Solarglass zawiera szereg znaczących ulepszeń m.in. w większych płytkach, które obiecują obniżyć koszt dachu, zapewniając jednocześnie znacznie szybszy czas montażu. W poprzedniej wersji było to mniej więcej 2 tygodnie, nowa wersja ma pozwolić na montaż w ciągu 7 dni…

Tesla zwiększyła gęstość energii swojego pokrycia dachowego, obniżyła koszty i zwiększyła możliwości produkcyjne ale także próbowała ukryć skrócenie gwarancji na dach Solarglass. W poprzedniej wersji gwarancja była wręcz dożywotnia, obecnie jest to 25 lat. 

Lepszy, piękniejszy produkt

Celem Tesli w opracowaniu wersji 3 dachu Solarglass, było poprawienie wszystkich wad zidentyfikowanych we wcześniejszych wersjach. Wiceprezes ds. Technologii w Tesli Drew Baglino zauważył, że Tesla dąży do ulepszenia produktu zasadniczo we wszystkich obszarach, poprawiając jego koszt i piękno. W najnowszej odsłonie zmieniono:

  • Zwiększono rozmiar płytki
  • Zwiększono zagęszczenie wytworzenia energii
  • Znacząco zmniejsza liczbę części i podzespołów o ponad połowę (możliwe dzięki większym płytkom)
  • Zmniejszenie liczby etapów produkcji (możliwe dzięki większym płytkom)
  • Obniżenie kosztów (jak wyżej)
  • Zmiana niektórych użytych materiałów
  • Zmiana technologii ukrywania ogniw słonecznych na coś bardziej skalowalnego

Nowa, duża płytka słoneczna = lepszy pod każdym względem

Zmiany te nastąpiły przede wszystkim, dzięki większej powierzchni samych płytek. Wcześniej Tesla stosowała dachówki o długości około 36 centymetry długości i 23 centymetry szerokości . Zostały one wysłane z fabryki w zestawach z trzech wstępnie okablowanych płytek zwanych modułami PV. Każdy moduł fotowoltaiczny wymagał sprzętu, aby połączyć ze sobą trzy pojedyncze kafelki, okablowania, aby je połączyć i wodoodporności, aby zapewnić dobre uszczelnienie.

Dachówka Solar Roof wersja 2. Zdjęcie: Kyle Field | CleanTechnica

Nowe płytki są znacznie większe, o długości 114 centymetrów i 38 centymetrów szerokości. To nie tylko skutecznie zastępuje pojedyńczy wstępnie okablowany moduł fotowoltaiczny z 2 wersji  dachu słonecznego, ale zwiększa szerokość paneli o ponad 65%. Zwiększenie rozmiaru nie tylko zmniejsza liczbę dachówek, które należy zainstalować, ale eliminuje znaczny procent wewnętrznych elementów. Przekłada się to na mniej potencjalnych punktów awarii i mniejszą złożoność instalacji.

To nie wszystko. Eliminując potrzebę tworzenia 3 paczek płytek PV w moduły PV, pozbywa się szwów między poszczególnymi płytkami. Oznacza to bardziej szczelny dach i większą generację PV z każdej z nowych płytek v3. Płytki w wersji 2 wytwarzały po 25 watów. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co produkuje każdy z nowych kafelków v3, ale przypuszczam, że jest bliżej 45 watów. To prawda, że ​​są większe, ale są również bardziej wydajnym projektem na wielu poziomach.

Wreszcie, pozbycie się szwów między panelami, ułatwia Tesli produkcję paneli w Gigafactory 2 w Buffalo. Koniec z okablowaniem końcówek złączy MC do każdej z trzech płytek. Nigdy więcej łączenia trzech paneli za pomocą wewnętrznego okablowania lub fizycznych złączy. Wystarczy zbudować jedną z nowych kafelek, aby generowań więcej energii.

Nowa sieć instalatorów

Tesla planuje również udostępnić instalację dachu z klepsydry tradycyjnym firmom dekarskim, aby zwiększyć jej moc montażową i uniknąć trudnej sytuacji, która mogłaby stworzyć monopol na sprzedaż. Jest to znacząca zmiana kierunku dla byłych ekip instalacyjnych SolarCity Tesli i daje Tesli możliwość skalowania znacznie szybciej, ale z ryzykiem problemów z jakością.

Elon zauważył w wezwaniu, że outsourcing instalacji pokryć dachowych był już normalny w całej branży pokryć dachowych, w tym przeniesień gwarancji. Dach Solarglass jest wprawdzie bardziej złożony niż tradycyjny dach lub tradycyjna instalacja systemu słonecznego, ale nie jest tak abstrakcyjny, aby uniemożliwić skalowanie koncepcji.

Tesla odnowiła swoją stronę docelową dachu słonecznego na Tesla.com o nowe produkty i ma uproszczoną stronę docelową, która pozwala właścicielowi domu na podanie rzeczywistego adresu. Na tej podstawie mogą porównać koszt dachu Solarglass z tradycyjnym dachem z tradycyjnym układem słonecznym.

Łatwiejszy, tańszy i szybszy w instalacji

Dużą częścią problemu, który Tesla zamierzała rozwiązać w wersji 3 dachu Solarglass, był czas instalacji. Instalowanie indywidualnie połączonych paneli wymagało indywidualnych bloków montażowych do mocowania na dachu w ściśle określonych odstępach czasu dla każdej płytki dachowej. Były one wymagane niezależnie od tego, czy płytka była częścią 3-pakowego modułu fotowoltaicznego, czy była instalowana jako pojedyncza szklana dachówka.

Uaktualnienie do większych płytek znacznie zmniejsza złożoność instalacji, a w zależności od nowych metod, które Tesla stosuje do mocowania ich do konstrukcji dachu, skraca czas potrzebny do zainstalowania płytek.

„Całkowita liczba redukcji materiałów i części z wersji v2 do wersji v3 znacznie zmniejszyła liczbę poprawek, które nasi instalatorzy muszą wykonać na miejscu, a to skraca czas potrzebny na instalację”, Kunal Girotra, starszy dyrektor ds. Energii w Tesli, powiedział na wezwanie do uruchomienia. „Wprowadziliśmy wiele drobnych ulepszeń w całym produkcie, aby instalacje były naprawdę szybkie. To zaleta, że ​​Tesla ma pionowo zintegrowany łańcuch. ”

Celem Tesli jest pokonanie kilku kluczowych przeszkód w czasie instalacji. Niedługo docelowym celem jest instalacja nowego dachu z klepsydry w krótszym czasie niż nowy dach z dachówki betonowej i można by zainstalować nowy tradycyjny układ słoneczny. Jest to uczciwa podstawa, ponieważ jest to faktycznie najszybszy czas, gdy właściciel domu może uzyskać to, co Tesla oferuje w swoim dachu Solarglass: układ słoneczny i nowy dach.

Jak wszystko, co robi Tesla, to dopiero początek. Tesla już teraz dąży do zainstalowania nowego dachu Solarglass w krótszym czasie niż tradycyjny dach, a ostatecznym celem jest szybszy montaż niż dach gontowy. To mniej niż 8 godzin. To tak, jakby rano móc iść do pracy ze swoim starzejącym się dachem i wracać do domu 8 lub 9 godzin później na nowy dach Tesla Solarglass. Brzmi imponująco, prawie niemożliwie, ale jeśli dowiedzieliśmy się czegokolwiek w ciągu ostatnich 15 lat istnienia Tesli, nie należy stawiać zakładów przeciwko Elonowi. Mam nadzieję ale na razie jest to zdecydowanie trudny cel.

Instalacja dachu słonecznego Tesla. Zdjęcie: Chuck Field

Aby dokonać tej rewolucji w instalacjach solarnych i dachowych, Tesla planuje wprowadzić serię instalacji, które zestawiłyby najlepszych instalatorów dachów na świecie w celu określenia możliwości ulepszenia instalacji dachu Solarglass.

Koncepcja ta polega na ponownym zastosowaniu klasycznego modelu bezpieczeństwa komputerowego hack-a-thon, który stawia hakerów przeciwko konkretnej technologii lub konkretnemu produktowi w ustalonym czasie. Napędzani pizzą i napojami energetycznymi hakerzy regularnie gromadzą się, aby osiągnąć niemożliwe w ciągu zaledwie kilku godzin lub dni podczas tych wydarzeń na całym świecie. Jest to kolejny przykład pojawienia się korzeni Doliny Krzemowej Tesli tam, gdzie najmniej się tego spodziewasz, aby zapewnić wyniki na światowym poziomie.

Tesla dokonała również znacznych ulepszeń wokół krawędzi swojego systemu. Nowe dachy Solarglass nie będą już wymagały przycinania na miejscu płytek szklanych, które obejmują krawędzie systemu. Wcześniej był to znaczny wysiłek na budowie i, jako niedokładna nauka, osłabia szklane płytki wokół krawędzi instalacji.

Wersja 3 eliminuje to, chociaż Tesla nie wyjaśniła, jakiego systemu użyłby zamiast wycinać płytki. Nietrudno wyobrazić sobie Teslę na podstawie szczegółowych rysunków, które już buduje, aby zezwolić i zainstalować, aby stworzyć perfekcyjną grafikę zestawienia materiałów dla każdego zadania, w tym cięcia pod kątem pod kątem. Stamtąd byłby w stanie prefabrykować cały system, z wystarczającą liczbą części zamiennych, aby pokryć zwykłe uszkodzenia w miejscu instalacji, w jednym gotowym do zainstalowania zestawie dachu Solarglass.

Tesla ulepsza również metalowe obrzeża swojego systemu dachowego. W wersji 2 Tesla wyprodukowała całą metalową obróbkę we własnym zakresie. Dzięki temu mogą zdobywać wszystkie zdobyte doświadczenia i wprowadzać ulepszenia znacznie szybciej, niż gdyby zleciliby to na zewnątrz, ale również kosztem. Proces został również usprawniony, ale nie otrzymaliśmy wiele dodatkowych szczegółów poza tym. Tesla powiedział, że już zainstalowali instalatory v3 na wolności i dostarczyli już świetne opinie.

Aktualna pojemność

Wszystkie nowe dachówki Solarglass zostaną wyprodukowane w Gigafactory 2 Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork, gdzie produkcja została już zwiększona w celu wprowadzenia na rynek nowych płytek. Elon powiedział, że spodziewa się, że „popyt znacznie przekroczy podaż”. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Tesla gromadzi listę zainteresowanych klientów przez ostatnie 3 lata.

Tesla przycina gwarancję

W wersji 3 dachu Solarglass Tesla poślizgnęła się na krótszą gwarancję na same płytki, moc wyjściową i gwarancję pogodową. Gwarancja dachówki na dachówki słoneczne Tesla była wcześniej słynną „nieskończonością lub życiem domu”. W wersji 3 Tesla nałożyła skończoną czapkę na same płytki z nową 25-letnią gwarancją.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Tesla

Jest to wyraźne odwrócenie uwagi od zbyt entuzjastycznej gwarancji Tesli na wersję 1 i wersję 2 produktu Solar Roof. Jak na ironię, ponieważ pierwsze dwie wersje dachu wymagały przycięcia szklanych płytek w górę krawędzi dachu na miejscu, mikropęknięcia po dacie instalacji są bardziej prawdopodobne w obecnych instalacjach dachu słonecznego, takich jak mój. Idąc dalej, Tesla nie będzie musiała wycinać płytek na miejscu ze względu na nieujawnione ulepszenia produktu.

Moc wyjściowa i Weatherization były wcześniej objęte gwarancją przez 30 lat, a teraz zostały zredukowane do 25-letniej gwarancji. Te dwa ostatnie nie są wstrząsającymi zmianami gwarancji, ale zmniejszają narażenie Tesli na problemy związane z produktem w końcowym okresie jego życia.