Początki Portfela Google

Firma Google pierwotnie uruchomiła Portfel Google w 2011 roku. Pierwszym telefonem, który był w stanie obsłużyć płatności poprzez Google Wallet, był Nexus S z systemem Android, który ma w środku układ NFC firmy NXP. Pierwsza wersja Portfela Google była bardzo restrykcyjna. Działała tylko na telefonie Nexus i wymagała od użytkowników rejestracji konta Citi MasterCard lub uzyskania karty Google Prepaid w celu dokonania płatności. To było trudne w użyciu. Wymagało otwarcia aplikacji i wprowadzenia kodu PIN, aby uzyskać dostęp do swoich kart. Mniej więcej cztery lata później Portfel Google został zastąpiony przez Androida Pay. Android Pay został wydany podczas Google I/O w 2015 roku  jako zamiennik Portfela Google. Nowa usługa umożliwiła użytkownikom Androida dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonów, co dokładnie robił Google Wallet. 

W przeciwieństwie do Portfela Google, Android Pay nie wymagał pobierania dodatkowej aplikacji, ponieważ była wbudowana, więc wystarczyło odblokować telefon i przyłożyć go do terminala, aby dokonać płatności.

W 2018 roku Google ogłosiło fuzję między Google Wallet i Android Pay, tworząc Google Pay . Ta usługa jest prawdopodobnie najbardziej znana, jeśli regularnie korzystasz z telefonu z Androidem do zakupów zbliżeniowych. Google Pay przejął funkcje z obu usług: płatności zbliżeniowe w sklepie i płatności peer-to-peer online w jednej aplikacji.

Google Pay w końcu przejął rolę głównego „portfela” dla użytkowników Androida, stając się centrum biletów lotniczych, kart tranzytowych, biletów na wydarzenia, karnetów na siłownię, kart podarunkowych i nie tylko. Zastąpił również funkcję autouzupełniania Chrome, umożliwiając użytkownikom Androida korzystanie z Google Pay do zakupów online. 

A teraz Portfel Google

Podczas Google I/O 2022 firma Google ogłosiła powrót Portfela Google na Androida i Wear OS, który podobnie jak Google Pay umożliwia przechowywanie kart debetowych i kredytowych, biletów lotniczych, biletów na wydarzenia, kart szczepień, a ostatnio także cyfrowych identyfikatorów i prawa jazdy. Zmiana z Google Pay na Portfel Google nastąpiła wraz z pojawieniem się aktualizacji 2.150.460235810.

Grafiki: Sklep Google Play

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.