Marcin Mieszczak i Jakub Krzyżański z portalu Psychosonda napisali książkę „100 najodważniejszych polskich piosenek”. Do książki będzie dołączona płyta z piosenką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Premiera książki odbyła się 21 czerwca. Jakub Krzyżański
Nie chcieliśmy ograniczać się ani do jednego gatunku, ani do czasu powstania, ani do tematyki. Dlatego na jednej scenie naszej książki czytelnik znajdzie i Brygadę Kryzys i Liroya. Na kolejnych stronach jest Breakout, Mata, Kat, Armia, 2 plus 1 i dziesiątki innych artystów.
Marcin Mieszczak:
Zależało nam na świeżym podejściu do bogatej historii polskiej muzyki. Dlatego soczewką wyboru poszczególnych piosenek była odwaga. Szukaliśmy piosenek ważnych, ale zarazem odważnych pod kątem treści, przekazu czy formy.
Na 440 stronach książki pełno jest zaskakujących anegdot, historii czy wypowiedzi artystów. Autorzy rozmawiali z twórcami, a także przebrnęli przez setki publikacji, wywiadów czy filmów, aby w jak największym stopniu uchwycić istotę każdej z piosenek. Specjalnie na tę okazję została nagrana piosenka #muzykajestwazna w gdańskim studiu Custom34. Brawurowo zaśpiewany przez Patrycję Golę utwór to intrygujące połączenia rocka, soulu, a nawet gospel. Za jego aranżację odpowiedzialny jest znakomity perkusista i twórca klubu płytowego AC Records Adam Czerwiński. CD z piosenką będzie dodane do każdej książki, a w preorderze jest możliwość zakupu limitowanego, ręcznie numerowanego singla winylowego w kolorze white clear (w sprzedaży tylko 200 egzemplarzy, które się wyprzedały, pozostałe 100 wydawnictwo zachowuje do celów promocyjnych). Partnerami wydania są: Antyradio, Psychosonda, XDiSC, AC Records, e-words, Nessi Sportswear, Oficyna Krystyna Igras. Autorzy pracowali nad książką od początku 2021 roku. Jak sami piszą, dla nich to pozycja szczególna: z jednej strony to zwieńczenie bardzo wielu przemyśleń o polskiej muzyce, której od lat jesteśmy fanami, a z drugiej pierwsza publikacja książkowo-płytowa naszego projektu #muzykajestwazna. Zamierzamy go prężnie rozwijać, gromadzić społeczność skupioną wokół tej idei oraz wydawać następne książki i płyty.

Jakub Krzyżański — dziennikarz, bloger, recenzent muzyczny. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2015-2016 związany z Radiem Eska. Współpracuje z portalem Psychosonda.pl. Obecnie prowadzi na YouTube program pt. „Kultowe polskie płyty”. Wieloletni bywalec Przystanku Woodstock i Pol’and’Rock Festivalu.

Marcin Mieszczak — przedsiębiorca, muzyk, dziennikarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 13 lat prowadzi agencję marketingową e-words. Miłośnik winyli, beat generation i Boba Dylana, założył pierwszy polski portal o kulturze winylowej Psychosonda.pl. Zdecydowanie uważa, że #muzykajestwazna.